Bemutatkozunk

Egy embert is az tart össze, ami több embert összetart.

Küldetésünk

A Thalassa Ház Pszichoterápiás és Pszichiátriai Rehabilitációs Intézet 2003-ban kezdte meg működését, civil kezdeményezésre, alapítványi (Segély Helyett Esély Alapítvány) fenntartású kórházként. Ily módon hazai viszonylatban egyedülállóan, terápiás közösségi keretek között, csoporthangsúlyú pszichoterápiás eszközökkel dolgozunk. Általában 3-6 hónapig tartó, komplex pszicho- és szocioterápiás rehabilitációs ellátást nyújtunk, az ország bármely részéről önként jelentkezők számára, 16 éves kortól.

Amit nyújtunk

Programunkat a különféle pszichés zavarokkal, pl. szorongással, hangulati nehézségekkel, gyakran pszichotikus és személyiségzavarral, valamint azon addiktológiai problémákkal (pl: drog, alkohol, internet) küzdő páciensek számára ajánljuk, akik a terápiás kereteinket már tartani tudják és ellátásunkból épülni képesek. 

Függőségi problémák esetében elsősorban azok lélektani hátterének rendezésében tudunk segíteni, az önszabályozás érzelmi – kapcsolati feltételeinek helyreállításában. Ezekben az esetekben hangsúlyosan fontos a felelős részvétel illetve az elért absztinencia (szermentesség) vállalása. Ezért a terápiához való csatlakozás feltétele a felvételt megelőző legalább három heti szermentesség. Intézményünk elterelést nem tud biztosítani.

Mivel a hozzánk fordulók, pszichés állapotuk miatt nehezen képesek az életükben megjelenő érzelmi – kapcsolati nehézségeket kezelni, célunk, hogy a  lehető legteljesebb pszichoszociális rehabilitáció megvalósulását támogassuk, ahol szükségesnek látjuk, gyógyszeres kezeléssel, valamint családkonzultációs lehetőséggel kiegészítve

Ehhez a folyamathoz elengedhetetlennek látjuk, a pácienseink részéről a partneri jelenlétet annak érdekében, hogy részt tudjanak vállalni a saját intenzív terápiás folyamatukban, a személyes erőforrások és felelősségvállalás megtalálásában, a társas együttműködésben, amelyhez a terápiás közösségben való aktív jelenlét optimális lehetőséget kínál. 

Hazai és nemzetközi szerepvállalásunk

A Thalassa Ház (a SE Klinika, az OORI és a BAZ Megyei Központi Kórház Semmelweis Tagkórházának osztályaival együttműködve) meghatározó szerepet játszott az önálló pszichoterápiás rehabilitáció szakma feltételrendszerének és finanszírozási környezetének kialakításában. Tagja vagyunk a Magyar Kórházszövetségnek.

Aktív szerepet vállalunk a hazai graduális és posztgraduális szakember képzésében. Intézetünk a Semmelweis Egyetem által akkreditált képzőhely a pszichiáter szakorvos, gyermek- és ifjúságpszichiáter szakorvos és a pszichoterapeuta szakorvos/szakpszichológus képzésben. Továbbá a graduális pszichológus képzésben az ELTE, a PPKE és a KRE klinikai gyakorlóhelyeként veszünk részt.

Éveken át fenn tudtuk tartani tagságunkat és részt tudtunk venni a terápiás közösségek nemzetközi egyesületének – a Community of Communities minőség-auditáló hálózat – munkájában. Ezen tagságunk folyamatos fenntartásának feltétele a nemzetközi tagdíj fedezetének alapítványi biztosítása, melyre jelenleg nem áll rendelkezésünkre saját pénzügyi forrás.

Alapító tagja vagyunk a Terápiás Közösségek Nemzetközi Hálózatának (INDTC - International Network of Democratic Therapeutic Comminities).

Önkénteseket időszakosan fogadunk Intézményünkben, telítettségtől függően. Ez egy hosszabb távú (min. fél éves) együttműködést, ill. elköteleződést jelent. Ezzel kapcsolatos részletek az Önkéntesség menüpont alatt olvashatóak.

Alapítványi fenntartású kórházunk, mely a Segély Helyett Esély Alapítvány közhasznú civil szervezet fenntartásában működik, hosszú évek során kidolgozott, komplex terápiás programot nyújt a páciensek számára, amely a leghatékonyabban segítheti a gyógyulás, a változás folyamatát. Terápiás programunknak bizonyos elemei a NEAK által finanszírozott alapszolgáltatásokhoz képest többletet jelentenek, amelyeket Alapítványunk támogatásokból tud finanszírozni.  A támogatások segítik működésünk zavartalan fenntartását, mely működés tapasztalataink szerint a leghatékonyabban segítheti a gyógyulás, ill. változás folyamatát.

A terápiás programban való részvételhez, az öngondoskodás jelentőségét is hangsúlyozva, pácienseinktől heti önerős hozzájárulást kérünk. Az „önerőről” a GYIK menüpont alatt olvashat.