“Itt tényleg kell valami emberség” - interjú intézményünk vezetőjével, Várvédő Szilviával

Mióta dolgozol a Segély Helyett Esély Alapítványnál?

13 éve, közgazdász végzettséggel érkeztem. A szállodaiparban kezdtem, ezután a külkereskedelemben dolgoztam, majd egy saját csokiboltot is vezettem. Az egészségügy területén nem volt tapasztalatom, de amikor először beléptem a Thalassa Ház kapuján, egyből megfogott a környezet, láttam, hogy ez egy különleges sziget. Közgazdászként akkor még nem tudtam, mi az, hogy terápiás közösség, de éreztem, hogy itt szeretnék dolgozni.

Várvédő Szilvia

Miért dolgozol itt már ennyi ideje?

Az tart itt, ami az első napon megérintett. Az egészségügy, mint egy sajátos piac, számomra nagyon érdekes terület. Embereket gyógyítani nem egy adok-veszek műfaj, mint ami a gazdaságban jelen van. Ha piaci alapon nézzük, csak arra lenne kínálat, amit az emberek meg tudnak fizetni. Az egészségügyi szolgáltatásokat viszont nem lehet olyan ridegen kezelni, mint ahogy elméletben a piac kezeli, hogy „nekem ez nem éri meg, és akkor nem nyújtom”. Vannak olyan egészségügyi szolgáltatások, amik persze, hogy nem érik meg, de akkor is kellenek, mert vannak betegségek, amiknek nagyon költséges a kezelése, de szükséges a gyógyuláshoz. És ez a működés azért izgalmas számomra, mert itt tényleg kell valami emberség. Nem csak az orvos részéről, hanem az államban, az egész társadalomban is meg kell legyen az egészségügyi rendszer fenntartásához az emberség. Mert nem tudsz kimenni a piacra és azt mondani, hogy kérek egy egészséges immunrendszert. A piacon tudod, hogy sárga vagy piros almát szeretnél háromszáz vagy ötszáz forintért, de páciensként nincs elég információd a saját állapotodról, ki vagy szolgáltatva az ellátórendszernek. Emiatt is nagyon fontos az egészségügyben az emberség. A betegek megfelelő és korrekt ellátásához elengedhetetlen az állami és a társadalmi támogatottság és az adományok, mint a mostani tavaszi időszakban az SZJA 1%-os felajánlások.

Milyen összetevői vannak egy színvonalas pszichoterápiás rehabilitációs intézet zavartalan működésének?

Elsődleges az elhivatott és együttműködő stáb minden munkakörben. Másodikként az elégséges pénzügyi forrás.

Az 1% -os felajánlások mihez tudnak hozzájárulni egy ilyen, a civil szektorban nagyobbnak számító költségvetés esetén?

A költségvetésünkben sok olyan kisebb és nagyobb kiadás van, amelyeket saját, alapítványi forrásból kell fedeznünk. Ilyenek pl. az épület üzemeltetése, a karbantartás, a különböző eszközök, felszerelések biztosítása, akár egy szék, egy asztal, de a terápiás módszerek sokoldalúságának érdekében működtetett nonverbális terápiás csoportok költsége is.

Next
Next

Ambuláns csoportok a Thalassa Házban!