Pszichoterápia fiataloknak

Pszichoterápiás ellátás 16 éves kortól, serdülők számára

A Thalassa Ház alapvetően felnőtt pácienseket ellátó intézmény. Évek óta érzékeljük azonban, hogy hazánkban a 18 év alatti fiatalok pszichiátriai és pszichoterápiás ellátásában, különös tekintettel a 16 év felettiekre, a szükségesnél kevesebb kapacitás áll rendelkezésre. A nemzetközi szakirodalomban „transition” korosztálynak nevezettek (idősebb serdülők és fiatal felnőttek) közös pszichoterápiás rendszerben kezelése mellett számos szakmai érv is szól.

Ezért évekkel ezelőtt kialakítottunk egyfajta többletvállalást, miszerint ugyan korlátozott létszámban, de részt veszünk az intézményünk által biztonságosan vállalható és fenntartható keretek mellett a fenti tevékenységben a 16. életévüket betöltött serdülők esetében. Ily módon a hazai gyakorlatban is megvalósítva azt, hogy a megfelelő ellátási forma (gyermek vagy felnőtt pszichoterápia) kiválasztásában nem csak a jogi értelemben vett nagykorúság betöltése, illetve be nem töltése a fontos, hanem egyéni tényezők is.

Intézményünk keretei (lásd: együttműködési szerződés) a serdülők esetében kiegészülnek az őket körülvevő - elsősorban családi - rendszert érintő keretekkel is.

Hatékony és szorosabb együttműködést kérünk azoktól a felnőtt gondviselőktől, akik a serdülőink környezetét biztosítják, ahonnan a fiatal érkezik hozzánk, ahol él és ahová visszaengedjük adaptációs hétvége alkalmával vagy a terápiájának lezárultakor. Fontos hogy ez a rendszer stabil és együttműködő legyen, mert szerves részét alkotja pácienseink életének, ezáltal terápiájának.

Amikor a szülőkkel vagy törvényes képviselőkkel beszélünk, a következő szempontok vállalása alapfeltétel egy serdülő felvételénél:

  • Motivált a felnőtt a rendszeres és stabil együttműködésre Intézményünkkel (hajlandó a változtatások meglépésére is, ha ez a serdülő terápiája miatt fontos, akár arra, hogy a fiatal intézményes ellátása mellett, amennyiben szükségesnek ítéljük, családterápiás folyamatba kezdenek intézményünkön kívül);

  • Vállalja, hogy a kezelés részét képező családkonzultációs üléseken részt vesz előre egyeztetett időpontban;

  • Vállalja, hogy szükség esetén, telefonon elérhető napközben;

  • Olyan együttműködési, kerettartási nehézség esetén, ami miatt a terápia nem folytatható a fiatallal, vállalja, hogy ha telefonon erre megkérjük, a serdülőért amint tud, elindul és még azon a napon – lehetőség szerint két órán belül – megérkezik.

A tanulmányok folytatása a terápiás időszak alatt az iskolák részéről is kérdéses. Mivel a terápiás időszak a hét munkanapjait teljes mértékben lefedi (lásd. órarend), a tanórákra való bejárás vagy online bejelentkezés nem tud megtörténni. Tapasztalatunk szerint azonban az iskolák gyakran igyekeznek rugalmasan együttműködni a terápiás folyamattal (pl. lehetőséget biztosítva a különbözeti vizsga letételére), amellyel segítik a serdülőt abban, hogy a terápiás folyamat miatt - amennyiben állapota lehetővé teszi és képes haladni a tananyaggal - ne kelljen évet halasztania.